مراحل ثبت برند / ثبت اختراع

1401/11/10 0:0
مراحل گام به گام ثبت علایم تجاری (ثبت برند) و ثبت اختراع (پتنت) در سامانه اداره کل مالکیت معنوی.

تجاری‌سازی چیست

 

تجاری سازی،فرآیند تبدیل فن آوری های جدید به محصولات موفق تجاری است و دربرگیرنده آرایه های مختلفی از فرآیندهای مهم فنی،تجاری ومالی است که باعث تبدیل فن آوری جدید به محصولات یا خدمات مفید می شود.این فرآیند شامل فعالیتهایی از قبیل ارزیابی بازار،طراحی محصول،مهندسی تولید،مدیریت حقوق مالکیت معنوی،توسعه راهبرد بازاریابی،افزایش سرمایه و آموزش افراد می شود.به عبارتی تجاری سازی یافته های پژوهشی،حلقه گمشده اتصال فن آوری و بازار است و تمرکز آن بر حلقه های انتهایی زنجیره ارزش است.از آنجا که به بازار رسانیدن یک محصول می تواند تضمین کننده موفقیت و بقای یک سازمان باشد،تجاری سازی دانش فنی به عنوان یک عامل حیاتی مطرح شده است. ثبت برند تجاری برای صاحب کسب و کار یک دارایی با ارزش محسوب می شود، به عبارتی نوعی سرمایه گذاری که برای جلب اطمینان و اعتماد و رضایت مشتری است.

 

علایم تجاری (برند)

 

منظور از برند چیست؟ برند یا علامت تجاری نامی است که برای معرفی، استفاده و مشخص کردن یک محصول و یا خدمات استفاده می شود. به عبارت دیگر علامت تجاری اسم، اصطلاح، نشانه، طرح و یا ترکیبی است که به خریداران و مصرف کنندگان کمک می کند، به درستی اقدام به انتخاب و خرید کنند. نام تجاری و علامت تجاری برای معرفی و تشخیص انواع کالاهای شبیه به هم استفاده می شوند.هر برند یا علامت تجاری از طریق حصول اطمینان از حقوق انحصاری برای شناختن کالا ها و خدمات و یا اجاره دادن به دیگران مبنی بر استفاده از آن در صورت پرداخت مبلغ، صاحب اثر را محافظت می کند. هنگامی که پس از ثبت شرکت خود ،برند و نام تجاری شما به ثبت می رسد، حق استفاده از آن به صورت انحصاری به صاحب برند اختصاص می یابد. در نتیجه از سواستفاده اشخاص دیگر در جهت تولید کالاهای مشابه به شکلی قانونی و صریح جلوگیری می شود.

 

 

ثبت برند تجاری به چه معناست؟

به معنای ثبت علامت، نام، لوگو یا طرحی است که کسب و کار شما را به مخاطبان معرفی می کند و نشان دهنده حوزه فعالیت شما خواهد بود.

یک برند تجاری معتبر به کاربران خود از کیفیت و کمیت محصولات یا خدمات اطمینان می‌دهد و همین باعث رونق کسب و کار خواهد شد.

دانلود دستور‌‌العمل معرفی تجاری سازی اداره کل مرکز مالکیت معنوی

 

 

مراحل گام به گام ثبت علایم تجاری (ثبت برند)

برای ثبت برند در سامانه‌ی مالکیت معنوی به صورت شخص حقیقی یا شخص حقوقی به نمایندگی از شرکت خود، ابتدا تمامی افراد باید در سامانه‌ی سنا مربوط به قوه قضاییه ثبت نام کرده و هویت حقیقی خود را احراز نمایند. در مرحله‌ی بعد تمامی افراد شرکت مربوطه باید به عنوان شخص حقیقی در سامانه‌ی مالیت معنوی ثبت نام نموده و در مرحله‌ی آخر نماینده‌ی شرکت به عنوان شخص حقوقی در سامانه ثبت نام کرده و اقدام به ثبت علامت تجاری (برند) در سامانه‌ی مالکیت معنوی نماید.

مراحل گام به گام:

1) ثبت نام تمامی اعضای شرکت در سامانه‌ی ثنا و احراز هویت:

برای ورود به سامانه ثنا کلیک کنید

 

2) ثبت نام تمامی اعضای شرکت به عنوان شخص حقیقی در سامانه‌ی مالکیت معنوی

برای ورود به سامانه‌ مالکیت معنوی کلیک کنید

دانلود راهنمای ثبت نام در سامانه مالکیت معنوی (پی‌دی‌اف)

 

3) ثبت نام نماینده‌ی شرکت به عنوان شخص حقوقی در سامانه‌ی مالکیت معنوی

برای ورود به سامانه‌ مالکیت معنوی کلیک کنید

 

4) ثبت علامت تجاری در سامانه بر اساس دستورالعمل زیر:

پس از ورود به سامانه مالکیت معنوی به عنوان شخص حقوقی (برای ثبت برند شرکت خود) یا به عنوان شخص حقیقی (برای ثبت برند شخصی) از منوی سمت راست سامانه به بخش "ثبت اظهارنامه علامت تجاری" مراجعه کنید.

برای مشاهده‌ی راهنمای ثبت علامت تجاری کلید کنید

 

ثبت اختراع (پتنت)

اختراع چیست و اهمیت ثبت اختراع

اختراع به طور کلی به حق انحصاری اطلاق می شود که به مخترع آن در قبال خلاقیت و یا ایجاد محصولی (که مهمترین شاخه آن جدید بودن آن می باشد) از طرف دولت و قانون گذار اعطاء می شود. طبق تعریف ارائه شده در سایت سازمان ثبت اسناد و املاک کشور:بطورکلی اختراع به معنی راه حل جدید و نوآورانه برای حل یک مشکل فنی است . این راه حل ممکن است به ایجاد وسیله ،دستگاه ،محصول دارو یا فرآیند صنعتی کاملا جدید مربوط باشد ،یاممکن است فقط بهبود جزئی محصول یا فرآیند شناخته شده ای باشد.

مراحل گام به گام ثبت اختراع:

1) انجام مراحل 1 تا 3 توضیح داده شده در مراحل ثبت برند (قسمت بالا).

2) پس از ورود به سامانه مالکیت معنوی به عنوان شخص حقوقی (برای ثبت برند شرکت خود) یا به عنوان شخص حقیقی (برای ثبت برند شخصی) از منوی سمت راست سامانه به بخش "ثبت اظهارنامه اختراع" مراجعه نمایید.

برای مشاهده‌ی راهنمای ثبت اختراع کلید کنید

 

کلمات کلیدی:
ثبت         برند         علامت        
تجاری         اختراع         پتنت    

تاریخ بروز رسانی:   10 بهمن 1401

تعداد بازدید:   ۲

 


چاپ
< >